BeTa NaBe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BeTa NaBe

betenabe.hareketforum.net

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Kawa 2008 Şeng Albümü geliyor

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1Kawa 2008 Şeng Albümü geliyor Empty Kawa 2008 Şeng Albümü geliyor Paz Kas. 02, 2008 8:57 am

Admin

Admin
Admin

Kawa ‘Şeng’ ile geliyor
16 Agustos 2008

‘Şeng’ albümü ile Eylül ayının başında yeniden sevenleriyle buluşacak olan sanatçı Kawa, ‘Şeng’in tam olarak kendisini ifade ettiğini söyleyen sanatçı albüm için “Bu albüm Kawa’dır” diyor.

Kürt halk müziğinin sevilen sesi Kawa ‘Şeng’ adlı yeni albümü ile sevenlerinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Özellikle gençliğin severek dinlediği Kawa, ‘Şeng’ adlı yeni albümü için çok iddialı. Bir buçuk yılı aşan bir çalışmanın sonunda yaklaşık 50 eser arasından titizlikle ve halkın beğenisine göre seçilen parçalardan oluşan ‘Şeng’ adlı albümde, oldukça iddialı şarkılar var. Dördüncü albümünü çıkarmaya hazırlanan sanatçı Kawa albümlerini Kürt halkı açısından anlamlı olan tarihlerde piyasaya sürmüş. İlk albümü olan ‘Ava Evine’ yi 2001 yılında çıkaran Kawa’nın bu albümü Dünya Barış Günü’nde Uluslararası Kürt Kültür Festivali’nde standlarda yerini almış. Kürdistan Demokratik Konfederalizm Önderi Abdullah Öcalan’ın doğum günü olan 4 Nisan’a denk getirilen ve 2004 yılında çıkarılan ‘Taya Dila’ adlı albümünü sanatçı Öcalan’a armağan etmiş. Sanatçı Kawa, 2006 yılında çıkardığı üçüncü albümü ‘Ez û Tu’yu yine Kürt halkının özgürlük mücadelesinde önemli bir yeri olan ‘18 Mayıs Şehitleri’ne ithafen çıkarmış.

Mir Müzik Prodüksiyon şirketi tarafından hazırlanan ve 6 Eylül Uluslararası Kürt Kültür Festivali’nde standlarda yerini alacak olan Kawa’nın ‘Şeng’ isimli albümünün aranjörlüğünü Hakan Açıkalın ve Memo Gül yapmış. Mir Müzik stüdyolarında hazırlanan albümün yönetmenliğini yine sanatçı Memo Gül yaparken müzisyen Metin Kalaç da stüdyo çalışmalarında yer almış. Kawa’ya yeni albümünde Koma Berxwedan sanatçılarından Şemdin, Seyitxan ve Xelil Xemgin yardımcı olmuşlar. Dengbêj Maruf, Serhado, Binevş, Zozan, Memo ve Eser Gül vokalist olarak sanatçıya eşlik etmişler. Albüm grafiklerini ise Bülent Kılıç hazırlamış.

‘Bu albüm benim’

Yeni çıkacak olan ‘Şeng’ albümünün tam olarak kendisini ifade ettiğini ve bu albüm için ‘benim’ yani ‘Bu albüm Kawa’dır’ diye iddialı konuşan sanatçı, “insanların bu albümü dinlerken ‘işte bu Kawa’dır, onun tarzı, müziği, iç dünyasıdır” diyebilecekleri bir ürünü ortaya çıkarmaya çalıştığını söylüyor. “Ben bir arayış içindeyim” diyen sanatçı Kawa, “ama bu arayışta farkına vardığım en önemli gerçeklik benim halkımın duygularının herşeyin, her türlü arayışın başında geldiğidir. O nedenle bu albümümde özellikle halk motiflerini, halk duygularını işlemeye çalıştık” diyor. “Herkes dönüp dolaşır sonunda kendi gerçekliğine oturur” diyen sanatçı, albümünde daha çok halkın kendisinden beklentilerini esas alarak, Kürt halkının acılarını, tarihini, sevdalarını, başkaldırılarını işlediğini belirtiyor. Albümündeki şarkılarda, her kesimden halkın kendisini bulacağı bir şarkının olduğunu söyleyen sanatçı Kawa, buna örnek olarak albümde yer alan Kürt analarına ithaf ettiği ‘Mordem’i gösteriyor. “Halkımızın bu direnişçi ve soylu duruşu ve mücadelesi karşısında benim bu saatten sonra onlara layık olmayan kalitesiz bir ürünü piyasaya sürme cesaretim yok” diyen Kawa, “Bütün Kürt sanatçıları da bunu esas almalı, ortaya çıkardıkları ürünlerde bu anlamda çok seçici, disiplinli ve kaliteye önem vermek zorundalar” diyor.

Güney Kürdistan’da klip çekecek

Ağustos ayı başında albümünün bütün hazırlıklarını bitirdikten sonra Güney Kürdistan’a giden sanatçı Kawa, yeni albümü ‘Şeng’in ilk parçası olan ‘Rasti’ye burada klip çekecek. Güney Kürdistan’da aynı zamanda bir dizi konser verecek olan Kawa, klibinin çekimi için Güney Kürdistan’ın Duhok, Maxmur ve Kandil bölgelerine de gitmeyi planlıyor. Albüm çekimi için Güney Kürdistanlı ünlü yönetmen Hüseyin Hassan ile çalışacak olan sanatçı, klibinin bu ay sonunda yayınlanacağını duyurdu.

İlk kez bu albümünde Kürtçe’nin Kurmancî lehçesinin yanı sıra, Dimilkî ve Soranî lehçesinde şarkılar okuyan Kawa’nın albümünde ‘Gewre’ adlı bir de İç Anadolu Kürtlerine ait şarkı yer alıyor.13 şarkıdan oluşan ‘Şeng’ albümünde yer alan şarkılar şunlar: ‘Rasti’, ‘Amed’, ‘Maralime’, ‘Can Kürdistan’, ‘Sebra me nema’, ‘Ez xêriyama’, ‘Rûken’, ‘Peri’, ‘Gewrê’, ‘Xozge’, ‘Delal’, ‘Mordem’, ‘Dilber’.
yeni albüm kawa mp3 kürdistan seng 2008kawa rasti amed maralime can kurdistan sebra me nema ruken ez xeriyama peri gewre xozge delal mordem dilber tanitim hozankawa hozan ozan
MURAT ALPAVUT
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

https://betenabe.hareketforum.net

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]